Elbe / Tengri / Nuummite - Brno 2024

obsah aktuální k datu - 31.3.2024
Elbe / Tengri / Nuummite - Brno 2024
datum
30.3.20242024-3-302024-3-30
místo
Melodka Brno Palackého třída 148, Brno
město / obec
Brno
kraj
Jihomoravský kraj
stát
Česko
začátek akce
19:00
návštěvnost
asi 30 lidí (bez kapel)
žánr
doom metal, death/doom metal, post metal / post hardcore / Psychedelic metal, post rock
profily hodnocených kapel
vstupné
250 Kč (pouze na místě)
ceny
pivo Kanec 11 (hořký) / 50,- Kč /// pivo Beránek 11 (pšenice) / 50,- Kč /// pivo Dačický ležák 12 / 50,- Kč /// pivo Kočovný Kozi Patizán ALE / 70,- Kč /// víno 0,2l / 60,- Kč /// maté/matcha/redbull / 70,- Kč /// cider Strongbow / 75,- Kč
autor
giovanni

PROGRAM:

20:00 - Tengri ( Alternative post rock / Praha )
21:00 - Nuummite ( Post Rock/Metal / Praha )
22:00 - Elbe ( Post-rock/ambient/shoegaze / Šumperk )

Brno navštěvuji poměrně často a jednou z dlouhodobě oblíbených lokací je legendární Melodka. V té jsem se naposledy zúčastnil festivalu Power Grindcore 2023, což byla zároveň i moje poslední akce v tradiční klubové lokalitě "Kounicova 685/685/20". Koncem roku 2023 musela Melodka zdejší prostory opustit skrze rozšíření kulturního centra Co.Labs, což byla až "vtipná záležitost". Skrze zvětšení prostoru pro jeden undregroundový prostor se vyhnal jiný undergroundový prostor... Naštěstí klub nalezl dočasný azyl ve sklepení bývalé pivnice Bavorská v Králově poli (Palackého třída 148) odkud se měl již v září 2024 opět stěhovat do trvalého prostoru jenž potřeboval rozsáhlou rekonstrukci. Bohužel "trvalý prostor" Melodce nevyšel (měl být u vlakového nádraží) a tak je klub nadále ve fázi hledání... Aktuální lokace na Palackého třídě mne příliš nepotěšila, protože je již poměrně daleko na chůzi z vlakového nádraží potažmo centra. Na stranu druhou jsem na nový prostor slýchal poměrně kladné reakce a tak jsem se těšil jaké to v "nové Melodce" bude.
Do Brna jsem tradičně vyrazil vlakem z kterého jsem se vydal do "Pivnice U Tekutého chleba" s krátkou zastávkou u "Central Brno", který jsem si potřeboval nafotit. V pivnici jsem měl čas pouze na jedno pivko, kterým byl "Antoš - Vyšlehaná kraslice APA 12 (5%)", a již byl nejvyšší čas vyrazit vstříc "nové Melodce", která sídlí kousek od klubu Semilasso (opět nafoceno). Na místo jsem dorazil již v 18:50, ale na baru mi bylo sděleno, že ofiko otevíračka je až v 19:30. Tato skutečnost mne nepotěšila, ale alespoň jsem se zašel podívat do blízké pivnice Zágreb kde jsem si dal pivko (Radegast 12) a koukl kousek na fotbal (Slovácko-Slávia). Po návratu do klubu jsem v něm nalezl pouhých 10 fandů bez započítaných členů kapel, což znamenalo přesilu muzikantů nad fandy. Toto číslo postupně vzrostlo na pouhých 30 lidí, což je tristní účast s ohledem na poslední Brněnská shledání s Elbe kam vždy dorazilo 50-120 lidí...

/// Tengri ( Alternative post rock / Praha )
Jako první šla služebně nejstarší kapela večera se vznikem v roce 2010. Zároveň se jednalo i o nejpočetnější partu, která čítala hned 6 muzikantů (bicí, basa, 2x kytara, housle, violoncello) a tudíž se od mého premiérového shledání na "MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021" rozrostla o jednoho člena. Tehdy jsem se na jejich set velmi těšil i skrze fantastický split s kapelou Drom pojmenovaný "Ur" (2020), ale výsledkem bylo spíše zklamán (více v daném reportu). Zdejší klubové podmínky však kapele poskytly lepší základ a tak jsem neměl obavy z kapelního výkonu, ale spíše ze samotného prostoru. Když jsem viděl ty čtyři obří sloupy a místnost plnou kachliček, tak jsem se velmi obával zvuku. Ten se naštěstí dařilo zvukaři zkušeně kočírovat a tak Tengri mohli vrstvit svoji hudbu, která až rozvlnila nejednoho fanouška/fanynku. Avšak "post rock" v podání těchto Pražáků není o nějaké jemné hudbě, protože do ní chlapi implementují i sludge metalové vlivy, či řekněme post metalové prvky. Výsledný produkt je velmi pestrou a zároveň velmi dobře stravitelnou pochoutkou, která mne bavila po celých 35 minut. Zároveň jsem znal hned několik songů, ale bohužel nejsem schopen identifikovat jejich názvy. I bez toho se jednalo o výborný set, který v mnoha ohledech nebyl daleko ani od kapelní modly jménem Neurosis.
P.S.: Chválím basákovo triko kapely Łūt a violoncellistovi Misþyrming.

/// Nuummite ( Post Rock/Metal / Praha )
Další v pořadí byli opět Přažáci, kteří ještě přitvrdili svým "Post-Black Metalem", který hojně využívá čisté black metalové postupy a to zvláště v podání bubeníka Michala. Ten se nebojí mnohdy rozjet až kulometnou palbu, která krásně kontrastuje s vyklidněnějšími polohami jednotlivých skladeb. Ostatně celá kapela působila, či nadále působí v mnoha českých black metalových kapelách (Sukkhu, Sól, Naurrakar) což je základní kámen celých Nuummite. Ti v rámci tohoto setu čerpali primárně ze své jediné desky "Celestial Triarchy" (například skladby "Yutaka Taniyama", či "Procession to Kadath"), ale zazněly i novější věci jako například singel "Doublethink". Celý set kapela dovedla zahalit do výborné atmosféry která se snoubila s celkovou dynamičností setu, kterou zvláště zvýraznily ostřeji nazvučené bicí. Jejich vytažení nad zbytek kapely nebylo zcela optimální, ale to byla jen velmi drobná "vada" na jinak výborném zvuku. Škoda je, že se ani na tento slot nezvýšila návštěvnost této a tak zde bylo nadále jen asi 30 fandů. Tím jsem si vzpomněl na mé první shledání s kapelou na "MetalGate Czech Death Fest 2020 + 2021", kde byla též slabá účast..
Celkově se jednal o naprosto výborný set, který končil k 22h a já tak již mohu vyhlížet další kapelní album. To zdá se předznamenávají singely, které chlapi vydali v letech 2022 a 2023.

/// Elbe ( Post-rock/ambient/shoegaze / Šumperk )
Hlavním jménem večera pro mne byli Elbe, kteří sice hrají teprve od roku 2017, ale již je řadím do nejvyšších pater tuzemské scény. Ostatně zdejší setkání bylo již mím sedmým a tak jsem viděl kapelu v různých podobách i v různých lokacích. Původně se kapela zformovala jako projekt Standy Jelínka (Dying Passion) a Martina Spacoshe (Between the Planets, Martians), které doplnil bubeník Jan Kyllar (Dying Passion) a v této "verzi" jsem je shlédl premiérově v roce 2018. Tehdy vydali víceméně instrumentální album "Sudety" (2018) a již na něm kapele u dvou skladeb vypomohl zpěvák Insomnic (Doomed, Somnus Aeternus, ex-Arch of Hell). Ten precizní hudební základ a úžasnou atmosféru obohatil o svůj nezamněnitelný vokál, který se mi vryl do paměti zvláště dokonalou peckou "I vítr je tu jiný". Tato pecka nastínila další vývoj Elbe, kteří se postupně ubraly od progresivity Spacoshových Between the Planets blíže k Doom metalovým polohám. Výsledkem se stalo album "Eschatology" (2020), které je precizní ukázkou řekněme progresivního Doom Metalu, které obohatil i basák Jan Stinka (Dying Passion). Této formy Elbe jsem se nemohl nabažit a i proto jsem se snažil jezdit na co nejvíce koncertů, kdy poslední proběhl v květnu 2023. Tehdy na "staré Melodce" odehrál svůj poslední koncert (snad se nepeltu) zpěvák Insomnic, což bylo velmi nepříjemné... Set to byl fantastický, ale ztráta takového zpěváka vždy zabolí (ani nevím proč odešel).. Náhradou se stal Pavel Hrnčíř (Silent Stream of Godless Elegy, N.A.M.B.), který je významnou postavou na české řekněme Doom metalové scény, ale jeho vokál je přeci jen jiný jak u Insomnica. Pavel stále více cílí kamsi k Folk rocku/metalu, stejně jako se tím směrem ubírají SSOGE, ale Insomnic má nezamněnitelný vokál na špičkové Doom metalové úrovni. A tak jsem se vcelku obával jak dopadnou nové skladby Elbe, které jsou součástí připravovaného třetího alba. Ochutnávkou se stala klipovka "Your Sorrow?", která ustupuje z Doom metalové pochmurnosti, myšlenek, klidu a i hudebně se vrací blíže k prvnímu albu "Sudety" s podstatnou dávkou vyšší progresivity a řekněme modernosti. Avšak "Sudety" měly své kouzlo takovou čistotou z které sem tam ulétly nějaké progresivní tóny. A tak mi přijde, že kapela se chtěla vrátit zpět a rozvíjet Sudety "moderním progresivním způsobem" kam příliš nepasuje Insomnikův vokál a Pavel je tudíž dobrou volbou.. Za mne však vyvstala otázka zda nová forma Elbe bude tou, kterou budu zbožňovat, či můj zájem lehce uvadne (na kapelu nikdy nezanevřu)... A přesně tyto myšlenky mi měl "rozseknout" Brněnský koncert "na nové Melodce".
Set započal něco málo před 23h a to novou klipovkou "Your Sorrow?", která mne nenadchla, ale ani neurazila. Avšak mé předkoncertní obavy rozbily další skladby ze setlistu, které převážně čerpaly z alba "Eschatology" a hlavně Hrncův vokál byl poměrně blízký tomu jak dané skladby stvořil Insomnic. Tuto podobnost jsem ani v nejmenším neočekával a o to více mne nadchla zvláště u mé srdcovky "Jizvy", která neztratila na své kráse ani s jiným zpěvákem. Kolem půlky setu však zazněly i dva další nové songy ("Before i go" + "Place to die"), které mne opětovně nějak neuhranuly, ale hned po nich šly hned dva starší kusy, které byly opět výborné. Ostatně setlist byl skvěle složen a i přes ty řekněme hlušší/nová místa mne náramně bavil. Mě nezbývá nic jiného než věřit, že se kapela hudebně nepohne až příliš jinam aby se nemusela po letech vracet zpět alá Paradise Lost, kteří svého času ten progres přehnali tak až se stočili zpět k počátkům kapely. Jen čas ukáže jak to dopadne, ale já jsem hlavně rád, že zdejší set dopadl velmi dobře.
Setlist: 1. Your Sorrow 2. Looking Back 3. Follow the North Star 4. Jizvy 5. The Terminal Summit 6. Before I Go 7. Place To Die 8. Emperor of Storms 9. The After

Suma sumárum se jednalo o parádní večer s několika kamarády, slabou návštěvností a dlouhou afterparty (odchod až k 01:50). Bonusem byl, že mezi fandy šlo potkat i Standu Pavlíka (Silent Stream of Godless Elegy, Et Moriemur, ex-Dying Passion), či Hanku Hrubešovou (Wolfarian) kteří jsou výbornými lidmi.