Polanka summer fest 2023 (vol.7)

obsah aktuální k datu - 30.7.2023
Polanka summer fest 2023 (vol.7)
datum
28.7.2023 - 29.7.20232023-7-282023-7-29
místo
koupaliště Polanka Třebíč Za Plovárnou 799, Třebíč
město / obec
Třebíč
kraj
Kraj Vysočina
stát
Česko
začátek akce
15:00
návštěvnost
asi 3500 lidí (odhad)
žánr
heavy metal / hard rock, rock, punk rock / punk, pop
vstupné
690,- Kč (předprodej do 31.12.2022) / 890,- Kč (předprodej do 31.3.2023) / 1090,- Kč (předprodej do 27.7.2023) / 590,- Kč (předprodej 1 den)
ceny
pivo Radegast 10 - 50,- Kč / pivo Radegast 12 - 60,- Kč / pivo Plzeň 12 - 70,- Kč / cider - 50,- Kč / langoš - 140,- Kč / gyros tortilla - 180,- Kč / klobása - 130,- Kč / pizza (1/8 různé druhy) - 55,- Kč
autor
giovanni

Obecné klady:

- Pohledný areál s dost stromy i stínem.
- Není to vyloženě přecpaná akce, tudíž i na velké kapely se dá stát rozumně.
- Překvapivě pitelné pivo.
Radegast mám obecně rád. Jeho 12kaje výborná a 10ka v rámci desítek taktéž. Avšak na festech je pivo většinou nic moc, ať se točí cokoliv.

Obecné zápory:

- Poměrně málo záchodů u hlavní stage.

Ani klad ani zápor:

Počasí:

Až ideální podmínky, kdy bylo asi 25 stupňů přes den a asi k 20 stupňům v noci (bráno ve stínu). K tomu pofukoval chladnější vítr.

Polanka fest je multižánrový festival, který vznikl v roce 2016 jako "menší bratr" Vysočina festu. Obě akce pořádá zdejší promotér Yashica, která mimo tyto festivaly provozuje multižánrový klub Roxy a pořádá celou řadu koncertů (často na podzámecké nivě). Tato firma je zaměřena velmi mainstreamově a tak na jejich akce chodím zcela výjimečně, ač i oni občas překvapí a nalákají dokonce i mě. Například v roce 2017 jim na bokovou stage sháněl kapely Radek Ágnes a to byla rázem lahůdka vedle lahůdky (Kalle, Koonda holaa, Permon Balet Superstar, Nauzea Orchestra, či Travis O'Neill and His cardinal Sins). Od roku 2018 si již "bokovku" řešila Yashica sama a rázem zde byly sice menší kapely, ale fakticky ničím zajímavé. I proto jsem se na Polanku vrátil až v loňském roce, kdy mne zlákala opět primárně "bokovka" kam potvrdili místní kapely Jezerel, Moravian Bastards a Procz. K těmto menším kapelám si na hlavní stage vždy najdu pár větších, které jsem dříve poslouchal jako například Harlej, Iné kafe, Arakain, Wohnout, Vypsaná fixa a podobně... Tudíž stále mainstream, ale za mne velmi stravitelný vůči všemožným "pop kapelám". A tak jsem na Polanku zavítal i letos, ač z té "bokovky" tu nebyly vyloženě nějaké perly. Ostatně hlavní argumenty mé účasti jsou vhodný termín a hlavně blízká vzdálenost od domova.

Pátek

Páteční program mne zajímal víceméně až od 20h s tím, že bych rád mrkl na kapelu Oči. Ta však hrála již v 15:45 a tak jsem se ji rozhodl oželet a vyrazit až na 19h. Čas byl zvolet pro poklidný příchod, "proclení", pohodové pivko a přesun na koncert Walda gang.

/// Hodiny ( Pop rock / Praha )
Jméno této pražské kapely mi neříkalo zhola nic a tak mi ani nevadilo, že jsme dorazily na poslední třetinu jejich setu. V tu chvíli kapelu podporovala odhadem půlka placu před stage a tak se zdá, že jméno mají. Při psaní reportu mne až překvapilo, že takto mladá kapela (vznik 2016) má, na české poměry, vysoké hodnoty sledovanosti klipů na Youtube. Například song "Dívej" je na této službě +/- 1 rok a má již 1 milión shlédnutí, případně song "Nezapomeň" je na Youtube 2 roky a má již 1,5 miliónu shlédnutí. A samotný set mi odhalil důvod těchto hodnot a vlastně i popularity této kapely. Tito "hezounci" předvádí "Pop rock" srovnatelný s největšími českými kapelami jako Chinaski, či třeba Kryštof... Prostě tuctová "popina", která může mít až štítek "levnější Chinaski". I tak se musím přiznat, že to neznělo špatně a i průpovídky mezi songy byly velmi profesionální a pohodové. Tudíž pokud si někdo (nejspíše ženy) libuje v "českém popíku s rockovým nádechem", tak Hodiny jsou solidním neokoukaným jménem.

/// Walda gang ( Pop rock / Praha )
Aneb kapela kterou založil zesnulý zpěvák Vláďa Šafránek (ex-Harlej) jako poctu zesnulému Waldemaru Matuškovi. A právě Waldovi skladby, oděné do rockového hávu, jsou pilířem setlistů této kapely. Nejsem velkým fanouškem této kapely, ale živě to je solidní zábava a to i poté co zde nepůsobí Vláďa Šafránek (opustil kapelu skrze zdravotní problémy a následně 18.9.2018 zemřel), ale Miro Šmajda (2.místo v Česko Slovenská Superstar 2009, Miro Šmajda a Terrapie). Ten mne překvapivě bavil v Dačicích roku 2017 a tak jsem již věděl co mám od celého vysoupení čekat. A mohu říci, že letos byl výkon ještě lepší a sehranější jak ve zmíněných Dačicích. Základem však byl notoricky známý setlist, kde zazněly skladby jako "Čert ví", "Pověste ho vejš", "Ved' mě dál", "Asi se mi stejská", "Lásko má, já stůňu", "John Brown", "Svařák", či "Je tu léto". Široké okolí se bavilo tancem, zpěvem, všemožným hopsáním a i já se bavil. Nešlo si však nevšimnout, že bylo zaplněno odhadem 60% placu, což je na takovou kapelu málo. Tradičním bonusem setu byli dva "Atomové" se svými srandičkami a navíc krátká bubenická show.
Celkově povedený set, který mne po celou dobu bavil.

/// Bambus ( Rock / Třebíč )
První kapelou z "menší scény" byli Bambus, kteří jsou již místní legendou. Vznikli již v roce 1984, ale již po 4 letech existence se sloučili do kapely Carmen. Návrat na pódia pod názvem Bambus se udál až v roce 2015 a já sám je viděl poprvé na loňské edici tohoto festivalu. Tehdy na ně dorazilo opravdu hodně lidí, ale letos jich zde byla odhadem pouhá polovina. To však nic neměnilo na opravdu vysoké kvalitě všech muzikantů, protože toto jsou Páni muzikanti a to zvláště když je podpoří jejich dechová sekce (saxofon s pozounem). Skrze to mi ani nevadí, že hrají pouze přebrané věci, protože je beru za "lepší zábavovku", ale hlavně veškeré songy hrají na špičkové úrovni. Zazněly skladby "Vltava - Bezvadnej chlap", "Buty - Jednou ráno", "Vítkovo kvarteto - Pražskej démon", "Vladimír Mišík - Pět hospod, jedna ulice", "Krausberry - Kořenová zelenina", "Michal Prokop - Poprvé naposledy", "Progres 2 - Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce", či "Abraxas - Abraxas Kazdy den je to jinak". Opravdu pestrý repertoár plný krásných skladeb, který mne až překvapivě bavil. Navíc zde byl kvalitní zvuk o který se opět starali zdejší Audio Agency.

/// Chinaski ( Pop rock / Praha )
Chinaski patří mezi nejvýznamnější popové kapely v celé zemi. Ostatně hrají již od roku 1987 a jejich skladby znají i zatvrzelí odpůrci popu, či jakéhokoliv mainstreamu. Nedávno mne velmi překvapilo, když jsem zaslechl jejich prastaré skladby jako "Punčocháče" z roku 1995. A opravdu čumím, že hráli velmi dobře, což platilo i po roce 2000 ve skladbách jako "Dlouhej kouř", "Stejně jako já", či "Klára". Avšak novější tvorba to je prostě "popina", která není ničím originální a vyloženě cílí na ženy svojí romantikou. No prostě "oplodňováky"...
A tak jsem k setu této hvězdy přistupoval vlažně, ač dle návštěvnosti jsem byl v jednoznačné menšině. Fandové zpívali snad každou skladbu a nadšení z nich vyloženě sálalo. Ostatně i já znal mnoho skladeb jako "Potkal jsem Tě po letech", "Měl bych si boty zout", "Stížnost", "Tabáček", či "Víno". Poslední zmíněnou skladbu jsem slyšel pouze na dálku skrze dřívější přesun na kapelu Loretta a tak se i závěrečná "Klára" ke mě nesla z dálky. Suma sumárum velmi profesionální výkon, ale za mne to je prostě "popina", která šla mimo mě stejně jako na Vysočina fest 2014.

/// Loretta ( Heavy Metal-Rock / Brno )
Tyto Brňanky vyloženě neposlouchám, ale jejich "hevík" má solidní parametry, které mne lákají ke stage. Baby zde zahráli ihned po přejezdu z festivalu Benátská noc a po koncertě již směřovali domů do Brna. Neopomněli ani pozdravit své fandy Pepu a Pepu, kteří je provází snad na každém koncertě a hlavně zmínit, že basačka a bubenice pochází z Třebíče. Dokonce na Benátské noci našli další vazbu na Třebíč, kdy tamější akci moderoval Vlasta Korec (Radio Impuls), který také pochází z Třebíče a baby prý mají vyřídit pozdravy. Každopádně u koncertu nejde o původ, ale primárně o muziku samotnou. Ta nadále držela kvalitní zvuk a hlavně se nebála hrábnout pořádně do strun aby pěkně zaduněla. Zazněly skladby jako "Komedie láska", "Loreta", "Tajná láska", či "Už žádný slzy". Zajímavostí "Už žádný slzy" je to, že kapela zbožňuje Ozzyho Osbourna a tak je skladba poctou jeho songu "No More Tears" z kterého si dokonce převzali i tuším basovou linku. Další zajímavou skladbou byla "Skrytý portréty", kterou jim napsal Emil Kopřiva (Synkopy 61, Futurum).
Suma sumárum opět povedený set, který skvěle doplňovali i průpovídky mezi songy, či děkovačky za dodávky kávy od "stage crew" (či daný muž patřil ke kapele). Škoda jen, že na place mohlo stát do 80 lidí a že nezlákal to množství fandů, kteří z areálu prchali po konci Chinaski.
Zdejší set řadím i nad ten na Rock Castle Open Air 2022.

/// Arakain ( Power/Thrash Metal / Praha )
Jak jsou Chinaski "modlou" ve vodách Pop rocku, tak Arakain jsou tuzemskou "modlou" ve vodách Heavy metalu. Kapela sice začínala jako Thrash Metal, ale postupně stále měkla až je z ní vlastně klasický Heavy/Power Metal. Ostatně za těch 40 let na scéně nezměnili pouze žánr, ale také několik zpěváků, kdy v roce 2002 z kapely odešel legendární Aleš Brichta, kterého krátce nahradil Petr Kolář, aby v roce 2005 přebral žezlo současný frontman Honza Toužimský. Nejzásadnější změnou z poslední doby je odchod zakládajícího člena Zdeňka Kuby (basa), kterého nahradil Marek Loučka (Forrest Jump, ex-Insania). Zdeňka jsem v kapele viděl při mém posledním setkání s Arakain v roce 2019 na Rock Heart festivalu.
Od zdejšího setu jsem tak očekával tvrdý zvuk, fůru známých skladeb a tradičně vysokou profesionalitu. Ve výsledku jsem však dostal velké množství "neznámých" skladeb, kde zazněly songy jako "Arakadabra", či "Malá a ztracená". Ze starých věcí zahráli "Strážci času" (z alba Schizofrenie z roku 1991), "Zase spíš v noci sama" (album Salto mortale z roku 1993), či "Hlas krve" (album S.O.S. z roku 1996). I tak jsem moc skladeb "na první doboru" neznal což souvisí i s tím, že Arakainy nemám nějak hlouběji naposlouchané. To zdá se platilo i pro mnoho fandů, kteří před jejich setem opustilo areál. Rázem zde bylo méně lidí (o něco víc jak na Walda gang) jak na jiných headlinerech letos, či v letech minulých. Já se i přes to bavil, ale skrze asi 45 minutovou cestu pěšky k domovu jsme se rozhodly vyrazit o pár skladeb dříve. A tak jsem jen na dálku slyšel legendární "Apage Satanas".

 

Sobota

Ani sobotní program mne příliš nenadchl kdy jsem cílil až na Moravu v 21h, ale nakonec padla volba dojet na 19h.

/// Like-it ( pop rock / Třebíč )
Skrze dřívější příjezd jsme stihly poslední 3 skladby od místních Like-it, kteří postupně rostou ve větší kapelu. Sice je to hlavně tím, že jim pomáhá zdejší pořadatel Yashica, ale i tak již odjeli dvě turné po boku Chinaski. Pro mnohé fandy "jemnějších rockových vod" to je jistě kladem, ale pro mne jsou Like-it jen jednou z mnoha "popíkových kapel" což mi potvrdila i ta trojice skladeb. Ty mi přišli dosti průměrné, ač je pozoroval solidní zástup fandů a kapela si vypomohla i zástupem led svítidel a kouřem. Suma sumárum průměrný set.

/// Michal Hrůza ( Pop rock / Turnov )
Michal hrůza mi přišel jako "odezva" na včerejší Chinaski a tak nějak jsem očeával, že na něj dorazí jen o něco málo lidí jak na "Malátného & spol". Avšak dorazila na něj odhadem pouhá polovina fandů, která od počátku dostala velmi hlasitý nečistý zvuk, který si sedl až odhadem ve třetí skladbě. I přes to se  všichni náramně bavili zástupem notoricky známých skladeb jako "Ty jsi jako ja", "Namaluj svítání", "Nahoru", "Pro emu", "1 + 1", "Zejtra mám", "Píseň kovbojská" (u té pobavil Hrůza tím, že jeho basákovi Paul Brilla až dohazoval jakousi holčinu v růžových brýlích), "Budu Ti vyprávět" (tento song byl změněn skrze zmíněnou holčinu z "Evo" na "Moniko"), "Polárka", "Světlo do tmy", či závěrečná "Zakázané uvolnění". Až jsem byl sám překvapen kolik skladeb od tohoto muzikanta znám. Dalším kladem byla vysoká profesionalita a personální kvality jednotlivých členů, které zaštiťovalo Michalovo pohodové charisma. Opravdu pohodový set, který mne překvapivě zaujal stejně jako na Vysočina fest 2016.
Každopádně nelze nezmínit, že můžeme být rádi, že Michal Hrůza vůbec žije. V roce 2014 byl v Ostravě napaden dvojicí studentů z čehož skončil v nemocnici a to dokonce v umělém spánku.
P.S.: Zajímalo by mne kolik si kapela dovezla kytar, protože tam je členové měnili snad co skladbu.

/// Morava ( Rock / Vysočina )
Asi nejznámější lokální "lepší zábavovkou" je Morava, která hraje již od roku 1987. Sám jsem je párkrát viděl (naposledy Festival malých pivovarů 2019 v Třebíč) a vždy jsem se vcelku bavil jak hudbou, tak vysokou návštěvností. Avšak s ohledem na včerejší Bambus jsem se o zaplnění začal obávat. To se naštěstí nepotvrdilo, protože dorazilo opravdu hodně lidí, kteří si užívali set od prvních tónů. Kapela průběžně hrála skladby napříč jejich tvorbou jako například "Černobílá" (klipovka co se točila na Béčku), "Zamilovaná píseň" (klip byl prý natočen ve Vladislavi), "Léto s tebou" (song byl věnován jakémusi Jirkovi do nebe), "Tak jí to sundej" (zde se prý běžně svlékají muži ač to kapela dosud moc nechápe :) ), "Žena" (tento song jim měl napsat nedávno zesnulý spisovatel Milan Kundera), "Miluj se se mnou", či "Poslední anděl" (z posledního alba). Sám jsem pár skladeb znal, ale i přes to jsem se bavil velmi solidní muzikantskou prací a výborným zvukem. Očekával jsem tedy pouze "lepší zábavovku", ale dostal jsem kapelu srovnatelnou minimálně s Argemou.
Opravdu výborná práce a již plně chápu proč má kapela tolik fandů, kteří jejich akce hojně navštěvují. I zde je podpořili jejich kamarádi z různých vesnic z kterých si pamatuji například Slavice.

/// Mňága a žďorp ( Alternative rock / Valašské Meziříčí )
A již byl čas na osobního co-headlinera celé akce, kterými byli ValMezáci Mňága a Žďorp. Ti hrají již od roku 1987 a jsou dosti specifickou kapelou v tuzemských vodách a zároveň mají na svém kontě celou řadu známých skladeb. Z nich zazněly pecky jako "Písnička pro tebe", "Hodinový hotel", "Nagasaki Hirošima" (text skladby jim napsal Karel Plíhal), "I Cesta Může Být Cíl", "Měsíc", "Žádnej strach", "Ne, Teď Ne!", "22 dní" (cover Miro Žbirka čímž splňují slib jeho ženě, že skladbu budou hrát dokud ji nezapomenou.. prostě vzpomínka na kamaráda), "Matahari", "Za teplých letních nocí", "Třetí tajemství", či závěrečná dvojice "Spaste Svoje Duše" a "Made in Valmez". Opravdu úžasný setlist, extrémní pohoda a vynikající parta muzikantů. Jejich klávesák dokonce pískal i na dvě píšťaly současně, či využíval i saxofon. Bavili mne i průpovídky mezi songy, kdy zpěvák prohlásil "omlouváme se, že občas zvučíme... být to v Jihlavě sere pes.". I jeho tričko bylo velmi zajímavé, kdy mělo text vyveden v logu kapely AC/DC avšak text tam byl AD/HD. Bonusem koncertu byla i nová skladba, která bude na novém albu jehož vydání by mělo nastat v roce 2024.
Celkově jsem nadšen obdobně jako zde v roce 2017 kdy kapela promovala album "Třínohý pes". Od té doby stihli vydat hned dvě alba "Třecí plochy" (2019) a "Přístav Unplugged" (2020).

/// Civilní obrana ( Pop punk / Čáslav )
Při příchodu ke stage již Civilní obrana hrála a hned z kraje vypustila klipovku "Holku pevnou mít", kterou následovala "Opilá princezna". Již z prvních skladeb se potvrdilo, že tito Čáslaváci jsou hudebně velmi blízko populární kapele Rybičky 48. To potvrzuje nejen hudba, ale i vzhled a vlastně celá atmosféra setu. Osobně tyto pop punkové kapely moc nevyhledávám, ale proč se na ně nepodívat. I další skladby ("Nezapomenutelná", "Drinky Mi Podávejte Řetězem", či "I Like Mrkvička") se nesly v podobném duchu rádoby tvrdého punku s až poprockovou tváří. Výraznou změnou polohy byl cover "Richard Müller - Nebude to ľahké", který pojali chlapi po svém a zrovna ten byl i lepší jak originál.
Celkově se nejdenalo o nějaký snový set, který bych si hlouběji zapamatoval a zařadil se tak po bok prvního setkání s tuto kapelou (Festival malých pivovarů v roce 2019). I návštěvnost byla překvapivě slabší, že zde byla sotva polovina placu. A tak mne nejvíce zaujala vyzáž bubeníka, který byl jak vystřižený z kapely Green Day. 

/// Vypsaná fixa ( Pop punk / Pardubice )
Tyto spolupořadatele festivalu "Podolfest" mám rád již mnoho let a také je navštěvuji koncertně. Od mého poslednho shldání (zde v roce 2017) uběhlo již mnoho let v kterých kapelu opustil basák Mejna (rok 2021) jehož nahradil Kryštof Mašek (ex-Miro Žbirka). Tato personální změna neměla vliv na samotný set, který již od startu navodil vyklidněnou atmosféru. Snad každý fanda ji nasával a upřímně se bavil, ale bohužel těch fandů byla sotva polovina placu, což je až trapné na takovou kapelu. Avšak s tím člověk nic nenadělá a lepší bylo se soustředit na samotný set, který byl protkán vynikajícími songy jako "Darling", "Štestí Jimi Dixona", "Sirény", "Měla krátkou ofinu" (fandové byli vyzvání na dámskou i pánskou volenku), "Ivan Trojan", "Bagrista ze Suezu", "Nina", "Potápěči" (s tou jim pomáhal Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp), "Papírová hyena", či "Detaily". Již v tomto čase šlo pozorovat hodně hopsajících fandů a jak zazněla "Kostel, biohazard, McDonald", tak se dokonce rozjelo pogo o asi 15 lidech. Toto bych na Polance neočekával, ale o to více mne tato reakce fans potěšila. I kapelu to zaujalo a pokračoval tak ve skladbové krasojízdě songy "Komik lobotomik", "Antidepresivní rybička" a hlavně "1982". Poté Márdi a spol odešli do backstage, aby se nechali vyvolat a mohli přidat poslední 3 skladby, které byly "Drogový večírek", "Domácí motokrosař" a závěrečná "Dezolát".
Suma sumárum opět velmi upřímný pohodový set, který nebyl ani moc prokecaný. A když už Márdi něco řekl, tak to bylo vždy úsměvné a pozitivní. 
Opravdu krásný set, který byl možná nejlepší od nich co jsem viděl. Děkuji.


Celkově se jednalo o až překvapivě povedený ročník, kdy mne nezklamala žádná kapela a i fandové byli v pohodě. Každopádně účast v roce 2024 neslibuji, ale uvidím jaké kapely promotér zvolí.

- top kapely festu (za mě): 
1. Vypsaná fixa 2. Mňága a žďorp 3. Morava 4. Loretta 5. Arakain 6. Bambus 7. Walda gang
- zklamání festu (za mě):
1.
- příjemné překvapení festu (za mě): 
1. Bambus 2. Michal Hrůza 3. Morava