FOR/ALL - Grind open-air 2023
Obecné klady:
- pohledný areál
- kryté sezení s výhledem na stage
- velmi "lidové" ceny
- přátelská pohodová akce
Obecné zápory:
-
Ani klad ani zápor:
-
Počasí:
Kolem 24 stupňů (ve stínu) přes den a kolem 15 stupňů v noci. Na sluníčku bylo velké teplo, ale foukal silnější studený vítr.
Program:
16:00–16:30 Slemä ( fastcore/noise / Pardubice )
16:50–17:20 Øblast ( Grindcore / Jihlava )
17:40–18:10 No God Rhetoric ( grind/violence / Brno)
18:30–19:05 LOST ( Grindcore / Německo )
19:25–20:00 Pure ( Grindcore / České Budějovice )
20:20–21:00 Six-Score ( Grindcore / Rakousko )
21:20–22:00 Abjured ( Grindcore/Death Metal / Německo )
22:20–23:00 Repulsive Feast ( Death Metal/Grindcore / Německo )
23:20–00:00 Cryptic Brood ( Death/Doom Metal / Německo )
Posledním letošním open air festivalem se pro mne stal For/all, který je nováčkem na festivalové mapě. K jeho návštěvě mne nalákalo, že jej mám poměrně blízko od domova (asi 50km), pořádají jej kamarádi a hlavně zde byl výborný lineup. Z něj jsem znal sice pouhou polovinu kapel, ale jejich předposlech mne jednoznačně bavil. Zajímavostí je, že jméno této akce vzniklo na Německém festivalu Grind the Nazi Scum, který se prý obejde bez plotů a všemožných zákazů, což inspirovalo i zdejší pořadatele.
Po příjezdu do Štok (14:30) jsem si prošel zdejší náměstí, kde je nádherný park a hlavně Kostel sv. Jakuba Staršího. Po této kulturní vložce jsem se vydal na samotný festival, který již šlo i slyšet skrze počínající zvučení. Areál se nachází pouhých 5 minut od náměstí a hned vedle státní silnice Jihlava-Havlíčkův Brod, tudíž ideální dopravní spojení. Samotný areál byl až ideální na podobnou sešlost, kdy zde bylo kryté sezení, dostatek WC, prostorný plac před stage a hlavně to celé zastřešil kvalitní zvuk. Ten realizovali mí oblíbení Audio Agency, ač zvukařem byl tradičně Vencl (zvučil v Bezvědomí, zvučí na Obscene Extreme, pár let i na Brutal Assault atd...). Tato kooperace byla zárukou kvalitního zvuku. To vše ocenili nejen lokální fandové, ale i ti co vážili cestu až z Rakovníka, Moravské Třebové, či Brna. I tak mne zklama zdejší návštěvnost, protože nějaký 70 lidí opravdu není moc zvláště, když akce měla velmi povedenou propagaci.
/// Slemä ( fastcore/noise / Pardubice )
První dva sloty se prohodili a tak festival otevřela nová Pardubická kapela jménem Slemä. Ta doposud nevydala žádnou nahrávku a zároveň o ní nelze najít mnoho informací vyjma toho, že zde hraje kytarista Honzin (ex-Levák Bob), či že si letos střihli set na Pallasit festu.
Na jejich slot bylo v areálu odhadem 50 lidí, kteří si tuto trojici solidně užili i přes ne ještě úplně dokonalý zvuk. Set odsýpal ve vysokém tempu jednotlivých skladeb a stejně rychle skončil, což je v tomto žánru takřka pravidlem. Z kapely mne nejvíce zaujal bubeník, který první půlku setu odehrál v mikině.
Celkově to byl velmi solidní set od kapely jejíž jméno možná odkazuje na vrch v Nízkých Tatrách (nemám potvrzeno).
/// Øblast ( Grindcore / Jihlava )
Jako druhá šla další mladá kapela, která pochází z nedaleké Jihlavy a vznikla z členů Raving Ed a E.R.C.P. . Této trojici se daří zvyšovat počet odehraných akcí a jde vidět, že se stávají zajímavým jménem tuzemské scény, což mi potvrdili obě "klubá setkání" (naposledy minulý týden v Jihlavě). Od zdejšího setu jsem si sliboval perfektní zážitek a ten jsem také dostal i skrze již vynikající zvuk. Kapele prospěla i plnohodnotná stage na které měl i zpěvák Ondra dostatek prostoru na své dynamické pohyby a dávkování energie k fandům. Setlist byl zdá se stejný jako minulý týden v Jihlavě a tak jej otevřela skladba "Dotek lidskosti", kterou následovali věci jako "Jak chutná smrt", "V poušti zoufalství", "V tento den", či "Strach z času". Skladby odsýpaly ve svižném tempu a než se člověk "rozkoukal" tak byl konec po pouhých 15 minutách. Těším se na dobu, kdy kapela nahraje další skladby a bude tak moci své sety protáhnout.
Celkově se jednalo o jeden z nejlepších setů akce a určitě nejlepší set co jsem od nich viděl. Věřím, že pokud budou pokračovat v nastoleném trendu, tak je reálná jejich účast na akcích jako Antitrend, Power Grindcore, či dokonce Obscene Extreme.
/// No God Rhetoric ( grind/violence / Brno )
V grindových vodách se pokračoval Brněnskou šlehou jménem No God Rhetoric, která moc nekoncertuje, ale i tak jsem ji zde viděl již po páté (naposledy Summer Moshpit Párty 2020). Důvodem je, že v kapele účinkuje Johan (Průmyslová smrt, pořadatel Stop and go! fest, Summer Moshpit Párty, Metalurgia festival atd...), který má silné vazby na Jihlavu kam již dlouhé roky jezdím za koncerty.
Od posledního shledání v kapele proběhly personální změny, kdy kapelu opustil zakládající člen Jirka (kytara - přešel k Melancholy Pessimism) po kterém převzal kytaru Johan. Zpěvák Jimi se poté přesunul na basu a post zpěváka obsadil Pepa (ShitSystem), ale následně kapelu opustil i Jimi a tak kapelu posílil nový basák Martin. I přes tento "kolotoč" to kapele šlape na výbornou a to potvrdil i zdejší set, který do fandů pálil pecku za peckou. Bohužel jsem nerozpoznal jednotlivé skladby, ale to není v podobných vodách snadné. Každopádně NGR předvedli vynikající výkon, který se může rovnat s mnohem známějšími kapelami a je tak až s podivem, že kapela není častěji oslovována s koncertními nabídkami.
/// LOST ( Grindcore / Německo )
První zahraniční akvizicí byli LOST, kteří hrají teprve od roku 2020, kdy vznikli jako bokový projekt kytaristy Torstena a bubeníka Nica z kapely Abyssthrone. Následně se k nim přidal zpěvák Ron (Abjured) s basákem Markem a od té doby je kapela i koncertně aktivní. Předposlech jejich alba "...in time..." (2022) mne velmi bavil a nejinak tomu bylo i živě. Nejvíce jsem si "ujížděl" na barvě hlasu zpěváka, která není příliš obvyklá a skvěle pasuje k jeho divokému vystupování. To předvedl již od prvních skladeb, kdy neustále pařil přímo pod pódiem a rozdával svoji energii plnými hrstmi všem přihlížejícím fandům. Celá kapela mi občas připomněla Rotten Sound (jejich triko měl bubeník), ale k takovým P.L.F. (zpěvákovo triko) bych je nepřipodobňoval. No prostě vynikající set, který předčil má očekávání.
P.S.: Zpěvák mne pobavil, když si v mezičase cíleně polil hlavu pivem... Proč ne...
/// Pure ( Grindcore/Death Metal / České Budějovice )
Pure jsou allstar band v kterém jsou vynikající muzikanti - bubeník Zbyňa (Ingrowing, БУТ), kytarista Honza (ex-БУТ, ex-Uprise), zpěvák Topi (Hadí Mord, Kandar, Pigsty, ex-Mincing Fury), basák Beherit (Force of Hell, ex-Ahumado Granujo, ex-Kingkeporkak, ex-Uprise, ex-M.A.C. of Mad) a dříve zde byl i zpěvák Bilos (Malignant Tumour, Rubufaso Mukufo, Sick Sinus Syndrome, ex-Dobytčí Mor, ex-Meat Spreader, ex-Love History). I skrze tyto persóny má kapela raketový vstup na scénu, ač vznikla teprve v roce 2018.
Zdejší set mne zarazil již od pohledu na stage, protože vůči letošnímu Obscene Extreme zde absentoval basák Beherit a tak to chlapi odehráli "pouze" ve třech. I tak měl jejich set obrovskou energii, kterou obvzláště "táhl" zpěvák Topi svojí zásobou energie, "ksichtů" a hlavně vynikajícího vokálního rozsahu. Navíc se již začalo stmívat a rázem mi od pohledu přišlo, že se schyluje k prvnímu festivalovému kotli. Vydal jsem se mu vstříc, ale po většinu setu jsem zde pobíhal sám či max s 3 dalšími fandy, což je dosti tristní. Tak jako tak to nikterak nesnížilo kvalitu setu, který mne opětovně bavil a již se těším na jeho opáčko v rámci Power Grindcore 2023 (listopad, Brno).
/// Six-Score ( Grind / Rakousko )
Osobní co-headlinerem této akce byli Rakouští Six-Score, kteří hrají od roku 2008 a letos vydali své nové album "It could be worse". Tyto Vídeňáky eviduji od jejich setu v Jihlavě (po boku Afgrund v roce 2015), ale od té doby jsem neviděl i přes jejich časté koncertování.
Zdejší set jsem si velmi užil i přes to, že jsem jeho část prokecal. Jejich špičkový grindcore se směle se může rovnat s různými zavedenými jmény na celé scéně a jednoznačně by si zasloužil větší pozornost. O to větším zklamáním byla přetrvávající absence kotle...
Celkově vynikající set, který byl nejspíše nejlepším vůbec.
/// Abjured ( Grindcore/Death Metal / Německo )
Dle slotu byli co-headlinerem celé akce Němci Abjured, které jsem neznal, ač vznikli již v roce 2005. Pro zdejší akci byli nosnou kapelou i tím, že u nás nehráli od roku 2014 a mohli tak být lákadlem pro nejednoho milovníka Grindcore. Chlapi tento rychlý žánr okořeňují i D-beat vsuvkami, které mi nějak zásadně nešmakují, ale jak z desek, tak živě to je velmi kvalitní záležitost. I proto jsem se pustil do dalšího pokusu o kotel, který opět vyšel "na prázdno", ale jednoznačným kladem byli první dva "plavci" akce. Set i bez kotle uháněl ve zběsilém tempu za podpory výborného zvuku a osvětlení a já si jej užíval vesměs z první řady.
Celkově se jednalo o kvalitní set, ale letos tu bylo hned několik kapel, které mne bavily více.
P.S.: Na festivalu Grind the Nazi Scum měli Abjured společný merch s kapelou LOST a díky tomu pořadatelé poznaly LOST a dali jim tak možnost si zde zahrát.
/// Repulsive Feast ( Death Metal/Grindcore / Německo )
Druhým headlinerem akce byli další Němci a to Repulsive Feast, kteří pochází z Wolfsburgu a hrají teprve od roku 2017. I přes to si již v naší republice několikrát zahráli a zdá se, že jejich jméno roste i přes absenci vydaného "full alba". Jejich Death/Grind je dokonce připodobňovaný k legendárním Repulsion a Terrorizer. Ne nadarmo si zahráli i na legendárním Obscene Extreme v roce 2021, kde jsem je však nestihl.
Jejich set dostal do vínku asi nejlepší zvuk akce a chlapi jej naplno využili. Jejich old school Death/Grind drtil vše co mu stálo v cestě jak pomalejšími pasážemi, tak zvláště těmi pekelně rychlými. Ani ty však nedokázaly roztočit kotel, což změnil až přídavek, kterým byla nějaká skladba ze splitu "Scourging the Sick". Na ni se roztočil velmi solidní kotel, ale tak nějak nechápu proč až tak pozdě.
Ve výsledku se jednalo o výborný set, který mne bavil po celou dobu.
P.S.: Kapelní bubeník Steffen je členem Cryptic Brood a tak si zde dal "dvoják".
/// Cryptic Brood ( Death/Doom Metal / Německo )
Na samotný závěr šla žánrově dosti atypická kapela pro primárně Grindový fest a to Cryptic Brood. Ti jsou označování za Death/Doom Metal ač osobně se kloním ke škatulce "špinavý záhrobní Death Metal" vzor Obliteration, Undergang, Autopsy, či dokonce Incantation. Tyto styly jsou si dosti blízké a ve finále se liší textově a rychlostně. Zdejší set mi přišel rychlejší, ale i tak v něm byla nejedna doom metalová pasáž, která přímo vybízela k "pomalému doom metalovému headbangingu". Ta se poté plynule prolnula do death metalu aniž by jakkoliv poškodila celistvost setu. To ocenila odhadem 40ka fandů, což nebylo špatné číslo s ohledem na celkovou návštěvnost.
Jednalo se o zábavný set, který zkušeně měnil tempo a dokázal bavit nejednoho grindera. Dokonce jsem zvažoval zakoupit kapelní triko, ale jaksi největší velikost měli pouhé L.
P.S.: Bubeník Steffen zvládl druhý set v řadě na výbornou, což je úctyhodné. A kapela vlastně letos slaví 10 let existence.
Celý festival hodnotím na výbornou od organizace přes areál, zvuk až po samotné sety kapel. Nezbývá než doufat, že se festival +/- zaplatil a bude motivací k uspořádání příštího ročníku, který by založil tradici. Jak na Obscene Extreme slaví Čurby narozeniny, tak zde by to byla oslava hned dvojité rozlučky se svobodou (Denis s Kristýnou + Dráteník s Terezou). Podobný nosný prvek na festivalové mapě předpokládám dosud neexistuje.
Dalším drobným kladem byl nákup nového čísla časopisu "Noise master fanzine" a úplně prvního čísla časopisu "Exhumátor". Vřele tyto fanziny doporučuji.