Koronavirus COVID-19 a koncerty
vznik článku: 10.3.2020 / poslední aktualizace: 12.3.2020
O tomto tématu toho bylo napsáno a řečeno opravdu mnoho.
Mnoho lidí se bojí smrti, pandemie, novodobého moru a podobných katastrof. A tak hojně vykupují mouku, těstoviny a další potraviny v obchodech.
Další naopak až hazardují se svým zdravím a ještě odjíždějí do Itálie na lyže, ač bylo zřejmé, že je zde problém. Nešlo ani tak o to, že by se ti daní lyžaři museli na 100% nakazit, ale prostě riziko tam bylo. A riskovat zdraví skrze dovolenou? To opravdu není ideální.
Osobně bych v první řadě mírnil paniku.
Pokud v médiích člověk slyší "Již 50 nakažených v ČR" a k tomu čte další palcové titulky, tak to je opravdu děsivé. Ale musíme si uvědomit i to, že zde nadále nikdo nezemřel a také to že koronavirus je chřipka. Je to nebezpečnější forma chřipky, ale i na tu "naši" obyčejnou umírají každý rok lidé a to i u nás.
Uvědomte si, že k 21.2.2020 zemřelo na "obyčejnou chřipku" v ČR již 44 lidí (zdroj - celý rozhovor s primářkou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze). I zde je zmíněno, že rizika a průběh onemocnění nejsou o moc jiná jak u běžné formy chřipky. I jakási "chřipka typu A" je nebezpečnější než koronavirus. Dále na tu "běžnou chřipku" v přepočtu na počet obyvatel EU je asi 40 000–220 000 úmrtí během chřipkové sezóny. (zdroj) A cituji "V České republice podle epidemiologických studií za období 1982–2000 je odhadnuto, že v případě úmrtí na chřipku se jedná v průměru o 2,17 % všech úmrtí a 2,57 % z úmrtí na kardiovaskulární onemocnění" (zdroj). Je tedy nutné si uvědomit kolik lidí běžně umře na chřipku (nevadí nám to nebereme to za problém) a jaké číslo z koronaviru nás naprosto děsí. I současná čísla jsou vysoká, ale stále to není nějaká pandemie.
Dále si musíme uvědomit, že díky stresu/panice tělo slábne a je tak náchylnější, že chytne nějaký ten virus a je jedno jaký prostě onemocní. Také to, že úmrtí na chřipku mnohdy není na chřipku samotnou, ale skrze to že ta chřipka zkomplikuje již nějakou probíhající nemoc.
Tudíž koronavirus je problém. Je třeba minimalizovat rizika nákazy, dbát na hygienu, nepřecházet nemoc atd... Ale přesně tyto zásady platí každý rok.
Hlavně tedy žádnou paniku, ale spíše obezřetnost.
Vzpomeňme si na rok 2003 a na "SARS".
Musíme si uvědomit, že "koronavirus COVID-19", jenž nás aktuálně zužuje, je jen jedním z mnoha koronavirů. I SARS byl koronavirus a jeho jméno v češině znamenalo "syndrom náhlého selhání dýchání". Že si na SARS nepamatujete? Ono to je také více než 17 let zpět (listopad 2012) kdy tento koronavirus udeřil a bylo to také v Číně. Virus se tehdy během několika měsíců rozšířil do 30 zemí světa, nakazil přes 8000 lidí a zemřelo na něj 774 lidí. V polovině roku 2003 byl zastaven. Až k nám nedorazil, ale byla to ukázka co takový virus chřipky dokáže. (více o SARS zde)
Situace je s tou dnešní velmi podobná s tím rozdíem, že zasažených zemí je více, nakažených také a úmrtí také. Je to problém, ale tak to již prostě je. Viry se vyvýjí (mutují), aby byly co nejúčinější a mohly "přežít" a tak jsou stále silnější to je prostě příroda. Nám nezbývá než věřit, že lékaři ví co dělají. A to jak vidno ví.
A co virus H1N1 aneb "prasečí chřipka" z roku 2009?
Tento virus je opět chřipka a to podtyp "chřipky typu A". Hodně se rozmohl v USA a Mexiku. Tento vir se dostal i do Evropy a to například do Španělska a celkově se nákaza dostala do 74 zemí světa. Dle článků z roku 2012 se uvádí, že na tuto "prasečí chřipku" zemřelo až 284.500 lidí. Číslo je to zdá se dosti široké, protože původní čísla zněla "jen" 18.500 mrtvých (jejich úmrtí potvrdily testy), ale nebyly tam započítáni lidé co nebyly hospitalizováni. Každopádně čísla to jsou vysoká a kdo si na to dnes vzpomene?
A co virus H5N1 aneb "ptačí chřipka"?
Tento vir byl identifikován již v roce 1878 a je to opět podtip "chřipky typu A" a tento virus koluje i u nás již mnoho let. Úmrtnost lidí na tento typ není příliš vysoká, kdy napřklad ve Vietnamu zemřelo 42 lidí. Není to moc, ale i v roce 2004 to byla také madiální masáž. V roce 2020 sem tam zaslechnete, že na nějaké farmě v ČR se vyskytla ptačí chřipka a musela se zabít všechna drůbež. Kdo se nad tím dnes pozastaví?
Ač pandemie tohoto viru v roce 1918-1919, kdy byl znám jako "španělská chřipka", zaznamenala úmrtí 50 miliónů lidí. 1957-1958 v USA jako "asijská chřipka" a 70.000 úmrtí. 1968-1969 v Hong Kongu a 34.000 úmrtí. (zdroj zde)
Tudíž obecně je "koronavirus COVID-19" problém, který je třeba řešit a mít se na pozoru. Každopádně je nesmysl se izolovat doma, nevycházet a žít ve strachu. Život v permanentním strachu není život. Když se budete bát koronaviru, tak proč ne žloutenky, tuberkulózy, či jiných nemocí?
A jak to bude s koncerty a jinými událostmi?
Dnes (10.3.2020) se zakázaly veškeré události, kde by mělo být víc než 100 lidí. Bylo upřesněno, že například na sportovním utkání mezi těch 100 lidí patří také hráči, ralizační tým či pracovníci na daném stadionu. Tudíž sportovní utkání se hrají bez diváků. Z tohoto ohledu zní logicky, že i případné koncerty "pod 100 lidí" nemohou počítat s "100 platícími", ale s nižším číslem.
Bohužel toto nařízení je pro mnoho koncertů "smrtící" a tak buď neproběhnou vůbec, či budou hledat jiný termín. Jednoznačně je přednější zdraví než koncert/divadlo/zápas, ale pořád to je pro ty pořadatele zdroj příjmů. A když se akce nebudou dít, tak se jim nesníží nájem, či mzdové náklady. Je to tedy začarovaný kruh, který se čekám posléze dotkne i firem s vysokou koncentrací lidí a tudíž celé ekonomiky země.
Sám věřím, že daná opatření pomohou situaci zlepšit a třeba za 1-2 týdny budu nařízení zrušeno, či alespoň zmírněno. Ač to je jen přání, protože to co bude dál neví jednoduše nikdo. Základ je, že je mnoho vyléčených lidí.
AKTULIZACE (12.3.2020):
V České republice je vyhlášen "nouzový stav", který bude trvat 30 dní. Od 13.3.2020 06:00 se zakazují veškeré akce, kde bude více než 30 lidí (pohřby mají vyjjímku). Stravovací zařízení musejí být uzavřeny mezi 20:00 - 08:00.
Tudíž do odvolání končí koncerty.
Co dělat, když koncert bude zrušen/přesunut?
Jednoznačně sledujte pořadatele daných akcí. Ideální je k tomu Facebook, kde uvidíme aktuální informace jak o daném koncertu, tak přímo od daných pořadatelů. Ke sledování těchto příspěvků ani nemusíte být uživatel Facebooku. Jen prostě zadejte do vyhledávače text například "koncert Chelsea Wolfe Praha 2020 facebook" a hned jeden z prvních odkazů bude ten cílový.
Většina promotérů je věřím férová a vrátí vynaložené peníze. Ač s tím nemám zkušenosti tak v to věřím.
Pokud bude koncert přeložen, tak nezbývá než vyčkat zda se opět nepřeloží. I při přeloženém koncertu by mohla být možnost lístek vrátit, či jej prostě posléze "přeprodat" někomu jinému.
Má cenu psát pořadatelům o informace zda bude ten, či onen koncert?
Jednoznačně ne. Určitě jim píše mnoho lidí a oni sami musí nějaké vyjádření vydat. Nejde "jen" o fanoušky a jejich peníze. Pořadatelé mají nějaké závazky i vůči kapelám, klubům, sponzorům a také zaměstnancům. Kluby mnohdy platí nájem a ten nezmizí jen proto, že je nějaký koronavirus. Když nebudou akce, tak nač platit toho zvukaře, či barmana? Je to prostě složitý koloběh, který se teď zadrhl a všichni zainteresovaní z toho mají mnoho práce natož ještě odepisovat stovkám lidí. Zvláště je musí "potěšit" dotazy, zda například proběhne festival Brutal Assault v srpnu. Koronavirus může zmizet klidně v dubnu, ale to nikdo neví. Oni neví co bude zítra natož v srpnu.
Opět nabádám ke klidu a sledování pořadatelů, kteří Vás budou jistě informovat.
A co události na tomto webu?
Zde uveřejněné události se snažím aktualizovat. Každopádně akce od 10.3.2020 do řekněme 17.3.2020 bych bral určitě za zrušené. Já sám jsme přišel minimálně o koncert Chelsea Wolfe v Praze. A uvidím jak to bude "padat" dál.
I tak sledujte sekci Seznam nových akcí na tomto webu.